| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor model | 125H |
| Processor cores | 14 |
| Processor threads | 18 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 0.7 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 28 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI datatype support on NPU | Int8 |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Silver |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Silver |
| Product type | Mini PC |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Power supply | 120 W |
| Width | 144 mm |
| Depth | 112 mm |
| Height | 41 mm |
| Weight | 600 g |
| Display included | No |