ASUS NUC/16 PRO RNUC16GDKV760002 EU Cord L6
|
|
ASUS NUC/16 PRO RNUC16GDKV760002 EU Cord L6
LEASING
( ex. sales tax)
Setup fee 0,-, invoice charge 0,-/month, minimum order 0,-. Freight and salestax (if applicable) are additional. On approved credit. Lease is selected as a payment option in the checkout.
|
Description
Specifications
Faster, Smarter, More Secure For the AI-Driven Enterprise
The ASUS NUC 16 Pro mini PC features up to the latest Intel® Core™ Ultra X9 series 3 processor featuring Intel Arc™, delivering up to 1.5X-faster gen-on-gen 3D graphics performance, and supports up to 96GB of lightning-fast LPDDR5x memory—all while boasting incredible energy efficiency. Built-in firmware TPM 2.0 (fTPM 2.0) handles data security and management, while dual 2.5G LAN and two HDMI® ports ensure convenient connectivity. Its AI-ready performance and robust security make the NUC 16 Pro ideal for businesses.
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 3) |
| Processor model | 366H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.6 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 1600 MHz |
| Processor cache | 18 MB |
| Internal memory installed | No |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage drives installed | No |
| Supported storage drive types | SSD |
| Storage drive sizes supported | M.2 |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage drive interface | PCI Express |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Maximum storage capacity | 8 TB |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | Intel |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| On/off switch | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | Yes |
| Product type | Mini PC barebone |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Power supply type | External AC adapter |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 92% |
| Width | 144 mm |
| Depth | 117 mm |
| Height | 42 mm |
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.