ASUS PN54-S1-S30086ML MiniPC System
This product is no longer in our database. Please contact us if you need help to find a replacement product.
|
|
ASUS PN54-S1-S30086ML MiniPC System
-
CPU generation
AMD Ryzen 200 Series
-
Discrete Graphics
Not available
-
Memory
8GB
-
CPU Model
210
|
Description
Specifications
ASUS ExpertCenter PN54-S1 Mini PC
Trusted Performance, Energy Efficient
ASUS ExpertCenter PN54-S1 Mini PC strikes the perfect balance of performance and energy efficiency. Featuring AMD Ryzen™ 200 Series processors , it delivers robust performance with quad 4K display support, 6 USB ports, and Wi-Fi 7 for seamless everyday computing
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 3 |
| Processor generation | AMD Ryzen 200 Series |
| Processor model | 210 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor frequency | 3 GHz |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 740M |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Line-out | Yes |
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Black |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Product type | Mini PC |
| Audio chip | Realtek ALC3251 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Operating system installed | No |
| Power supply | 120 W |
| Width | 130 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 34 mm |
| Weight | 550 g |
| Package width | 189 mm |
| Package depth | 157 mm |
| Package height | 134 mm |
| Package weight | 1.48 kg |
| Display included | No |
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.