ASUS PN55-S50023NL AMD Ryzen AI 5 330 16GB 512GB SSD W11P
This product is no longer in our database. Please contact us if you need help to find a replacement product.
|
|
ASUS PN55-S50023NL AMD Ryzen AI 5 330 16GB 512GB SSD W11P
-
CPU generation
AMD Ryzen AI 300 Series
-
Discrete Graphics
Not available
-
Memory
16GB
-
OS
Windows 11 Pro
-
CPU Model
330
|
Description
Specifications
AI-Driven Performance
AMD Ryzen™ AI 400 Series
Powered by an AMD Ryzen™ AI 400 Series processor and an AMD XDNA™ 2 NPU delivering up to 55 AI TOPS, the ASUS ExpertCenter PN55 Mini PC enables accelerated productivity and effective collaboration. The processor boasts 12 high-performance cores and a 16% IPC uplift to make light work of AI workloads, boosting everyday project management and code compilation.
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI 5 |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor model | 330 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 56 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 820M |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Line-out | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Copilot key | Yes |
| Product type | Mini PC |
| Market positioning | Performance |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Power supply | 120 W |
| Width | 130 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 34 mm |
| Weight | 550 g |
| Package width | 189 mm |
| Package depth | 157 mm |
| Package height | 134 mm |
| Package weight | 1.48 kg |
| Display included | No |
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.