ASUS RS700-E12-RS12U/2KW/12N
|
|
ASUS RS700-E12-RS12U/2KW/12N
-
Type
Rack (1U)
-
CPU family
Intel® Xeon®
-
Max CPU
2
-
Max Disks
14
-
Max Memory
4.096TB
-
Redundant PSU
Yes
|
Description
Specifications
1U dual-socket server powered by Intel® Xeon® 6 Scalable processors that supports up to 32 DIMMs, dual M.2, 12 NVMe, 4 PCIe slots and dual M.2, and ASUS ASMB12-iKVM.
Intel-based rack server for expansional workloads
RS700-E12-RS12U is a versatile and high-performance 1U server powered by dual Intel® Xeon® 6 processors, supporting up to 32 DIMMs for enhanced memory performance maximum up to 4TB and delivering exceptional efficiency across a broad range of workloads. With a modular and scalable DC-MHS architecture, RS700-E12-RS12U provides seamless integration and optimization, making them ideal for modern data centers and diverse IT environments.
| Built-in processor | No |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Number of processors supported | 2 |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Number of DIMM slots | 32 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Supported DIMM module capacities | 16GB, 32GB, 64GB, 128GB |
| Maximum internal memory | 4 TB |
| Supported RDIMM clock speeds | 6400 MHz |
| Number of storage drives supported | 14 |
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Number of 2.5" bays | 12 |
| Storage drive sizes supported | 2.5,M.2 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2600 |
| On-board graphics card memory | 64 MB |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 4 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| Integrated BMC with IPMI | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Product colour | Black, Steel |
| LED indicators | Yes |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 8 fan(s) |
| Certification | BSMI, CE, CB, RCM, FCC(Class A), ISED |
| Power supply | 2000 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Number of redundant power supplies supported | 2 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Width | 821.7 mm |
| Depth | 483 mm |
| Height | 43.2 mm |
| Weight | 13.8 kg |
| Package weight | 16.7 kg |
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.