ASUS S NUC 15 Pro RNUC15CRKU506302 - Mini PC Core Ultra 7 225H / up to 4.9 GHz - RAM 16 GB - SSD 512 GB - NVMe - Arc Graphics 130T - Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), IEEE 80
Frontpage
Computers
Workstations
ASUS S NUC 15 Pro RNUC15CRKU506302 - Mini PC Core Ultra 7 225H / up to 4.9 GHz - RAM 16 GB - SSD 512 GB - NVMe - Arc Graphics 130T - Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), IEEE 80
|
|
ASUS S NUC 15 Pro RNUC15CRKU506302 - Mini PC Core Ultra 7 225H / up to 4.9 GHz - RAM 16 GB - SSD 512 GB - NVMe - Arc Graphics 130T - Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), IEEE 80
-
Discrete Graphics
Not available
-
Memory
16GB
-
CPU Model
225H
LEASING
( ex. sales tax)
Setup fee 0,-, invoice charge 0,-/month, minimum order 0,-. Freight and salestax (if applicable) are additional. On approved credit. Lease is selected as a payment option in the checkout.
|
Description
Specifications
ASUS NUC 15 Pro
Best Compact Choice for the AI-Driven Future.
Experience the future of computing with ASUS NUC 15 Pro – a sleek mini PC that’s perfect for office and edge computing. Powered by the latest Intel® Core™ Ultra processor with DDR5 6400MHz memory and Intel Arc™ graphics, ASUS NUC 15 Pro delivers unmatched speed and efficiency in a scratch-resistance matte texture chassis
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor generation | Intel Core (Series 2) |
| Processor model | 225H |
| Processor cores | 14 |
| Processor threads | 14 |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.7 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.3 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 28 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI datatype support on NPU | Int8 |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, ONNX RT, WebNN, Windows ML |
| Total processor performance up to | 83 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 63 TOPs |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc 130T |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Black |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Product type | Mini PC |
| Operating system installed | No |
| Power supply | 120 W |
| Width | 117 mm |
| Depth | 112 mm |
| Height | 37 mm |
| Weight | 500 g |
| Display included | No |
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.