ASUS S ROG NUC RNUC15JNK7X569A2 - Mini PC gaming - Core Ultra 7 255HX / up to 5.2 GHz - RAM 16 GB - SSD 1 TB - NVMe - GeForce RTX 5060 - Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), Blu
Frontpage
Computers
Workstations
ASUS S ROG NUC RNUC15JNK7X569A2 - Mini PC gaming - Core Ultra 7 255HX / up to 5.2 GHz - RAM 16 GB - SSD 1 TB - NVMe - GeForce RTX 5060 - Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), Blu
|
|
ASUS S ROG NUC RNUC15JNK7X569A2 - Mini PC gaming - Core Ultra 7 255HX / up to 5.2 GHz - RAM 16 GB - SSD 1 TB - NVMe - GeForce RTX 5060 - Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), Blu
-
CPU generation
2st gen Intel® Core™ Ultra 7
-
CPU Qty
1
-
Discrete Graphics
NVIDIA GeForce RTX 5060
-
Memory
16GB
-
OS
Windows 11 Home
-
CTO / BTO
No
-
CPU Model
255HX
|
Description
Specifications
Gaming Redefined
Power Meets Precision
Unlock new gaming horizons with ROG NUC (2025), powered by the Intel® Core™ Ultra processors (Series 2) ARL-HX and up to NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU. Equipped with triple fan cooling and support for four 4K displays, this compact powerhouse delivers unprecedented performance.
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 255HX |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 20 |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 12 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.8 GHz |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor base power | 55 W |
| Maximum turbo power | 160 W |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 33 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Number of rear USB ports | 5 |
| Number of front USB ports | 3 |
| Chassis type | Mini PC |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Product type | Mini PC |
| Market positioning | Gaming |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Width | 282.4 mm |
| Depth | 187.7 mm |
| Height | 56.5 mm |
| Weight | 3.12 kg |
| Package width | 370 mm |
| Package depth | 258 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 5.6 kg |
| Display included | No |
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.