BELKIN 4-Port Dual Head HDMI Modular Secure KVM Switch PP4.0 W/Remote IN
|
|
BELKIN 4-Port Dual Head HDMI Modular Secure KVM Switch PP4.0 W/Remote IN
LEASING
( ex. sales tax)
Setup fee 0,-, invoice charge 0,-/month, minimum order 0,-. Freight and salestax (if applicable) are additional. On approved credit. Lease is selected as a payment option in the checkout.
|
Description
Specifications
Belkin Modular Secure KVM Switch Series
The Belkin Modular Secure KVM series pack the latest in Common Criteria and NIAP Protection Profile version 4.0 design requirements in the smallest form factor available. An included remote control and innovative mount options allow administrators to craft operator stations to meet security requirements while decluttering the desk. A suite of purpose-built cables provides universal video support, allowing any computer to be interfaced with any monitor on any channel of the secure KVM while accommodating most generations of video standards. Optical data diodes and embedded peripheral emulation allow operators to safely share peripherals across multiple security enclaves without exposing potential vectors for attack. The US-manufactured and TAA-compliant secure KVM series are ideal for use in IT environments that demand rigorous cybersecurity provisions—including government, military, and healthcare applications.
Meets the highest standards for cybersecurity
Ideal for highly sensitive applications that demand isolation between different network security enclaves, the Belkin Modular secure KVM switches utilize optical data diodes and peripheral emulation on each channel to help prevent data leakage between computers while maintaining strict air-gap isolation, even when sharing peripherals.
Universal compatibility with tailored-smart cables
TAA-compliant, purpose-built cables help IT administrators circumvent compatibility issues during installation, maintenance, and upgrades. DisplayPort, Mini DisplayPort, HDMI, DVI, VGA, and USB-C combo and video cables support most modern and legacy computer video standards. These interchangeable cables allow any input on the secure KVM to be connected to any monitor using the same secure KVM. This flexibility enables IT managers to deploy the same secure KVM switch across their network without needing expensive and unreliable video converters while extending the useable life of the secure KVM.
Accessories facilitate easy installation
Designed for maximum flexibility, the Belkin Modular Secure KVM series adapts to fit your particular installation needs. Innovative, optional mounts support under desk and monitor back VESA mounting. All mounts include integrated cable management for a clean and decluttered desk. The included remote control provides full operator control for a streamlined user experience. Extended warranty options allow administrators to synchronize the life-cycle expectancies of the secure KVMs with other IT components on an operator’s desk.
| Number of computers controlled | 4 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Console ports | 3.5mm headphone, HDMI, USB A |
| USB connector type | USB Type-A |
| Headphone outputs | 1 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video bandwidth | 30 Hz |
| Rack mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | Yes |
| Built-in display | No |
| Power source | DC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| DC input voltage | 12 V |
| Input current | 2.5 A |
| External power adapter | Yes |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Cables included | AC |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Remote control included | No |
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.