BELKIN USB-C TO HDMI 2.1 CABLE 2M CABL
|
|
BELKIN USB-C TO HDMI 2.1 CABLE 2M CABL
-
Type
Video Converter
-
Connector 1
USB C
-
Connector 2
HDMI Type A (Standard)
-
Color
Black
-
Length
2m
LEASING
( ex. sales tax)
Setup fee 0,-, invoice charge 0,-/month, minimum order 0,-. Freight and salestax (if applicable) are additional. On approved credit. Lease is selected as a payment option in the checkout.
|
Description
Specifications
0-Vivid picture in 8K HDR10+.
Connect USB-C devices and laptops to an HDMI display with our USB-C to HDMI Cable to get vividly sharp HDR and up to 8K resolution at 60Hz and 4K at 144Hz. Compatible with Chromebook, MacBook, and PC via Plug and Play and supports HB3, DSC, and HDCP2.2 to view copyrighted content from iTunes and Netflix®.
8K display support.
Experience and share media in vivid color and stunningly sharp images with support of up to 8K at 60Hz and 4K at 144Khz.
Extra-long cable.
Our USB-C to HDMI cable reaches a comfortable distance from your device, making it easier to present and share your media.
Crystal clear HDR10+.
Support for High Dynamic Range (HDR10+) video provides richer colors, brighter highlights and more contrast for a clearer, more realistic image.
Plays iTunes & Netflix®.
Share a wide variety of media with support for protected content including HBR3, DSC, HDCP 2.2 for iTunes and Netflix®.
Proven durability.
Made with durability in mind, this cable is tested to withstand bends and normal wear & tear for years to come.
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | USB Type-C |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| HDMI version | 2.1 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Plug and Play | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Please note that although care has been taken in the degree of relevancy, pictures are for
display purposes only, and product appearance may differ from what you see. If there are any
discrepancies between the product headline, description and picture, the correct information
will be in the product headline (i.e. computer systems may not come with monitors even if
pictured that way). If anything is unclear, please email support before placing your order.